Mnóstwo gąsienic niszczących drzewa

Mnóstwo gąsienic niszczących drzewa
Image of Dysphania Militaris caterpillar on nature background. Insect Animal.

Plaga gąsienic gatunku brudnica nieparka zaatakowała drzewa na terenie województwa zachodniopomorskiego. Owady te ogołacają drzewa z liści, a występujące szkody są bardzo dużo, ponieważ owady rozmnażają się bardzo szybko.

Owady szturmem zajmują lasy liściaste

Gąsienice, których głównym pożywieniem są liście zajęły w ostatnim tygodniu prawie 60 hektarów rezerwatu przyrody „Olszanka”. Po ich ataku drzewa zostają ogołocone z niemalże 90% liści. W wywiadzie dla Radia Szczecin opowiadał o nich Tomasz Zarakowski z Nadleśnictwa Goleniów. Leśnicy uważają, że owad powoduje bardzo duże szkody i jest groźnym szkodnikiem. Gąsienice bruzdnicy nieparki zaczynają od razu żerować po wylęgnięciu się z jaja. Jeśli jest ich bardzo dużo i są niekontrolowane, a trudno nad nimi zapanować, to potrafią zniszczyć bardzo duży obszar lasu. Leśnicy z Goleniowa zgodnie twierdzą, że na razie sytuacja jest pod kontrolą. W swych przewidywaniach liczą na przyrodę. Jest mało rzeczy, z którymi nie daje sobie rady. Jest to powód, dla którego nie chcą w lasach, którymi się opiekują używać jakichkolwiek środków inwazyjnych, mających na celu zwalczyć szkodniki. Leśnicy twierdzą, że ze strony przyrody pojawił się naturalny opór. Wzrosła ilość szkodników, które pasożytują na jajach i gąsienicach brudnicy nieparki. Efekty będzie można jednak ocenić dopiero za kilka miesięcy lub nawet rok. 

Brudnica nieparka – opis gatunku

Dorosłą brudnicę nieparkę można spotkać w lipcu oraz sierpniu, a ich rójka odbywa się w godzinach wieczornych. Występują najczęściej w sadach i lasach liściastych. Samice składają jaja na pniach drzew, są one podobne do porostów. W jednym pakiecie znajduje się od 500 do 800 jaj, dlatego tak szybko się rozmnażają. Głównie żerują na liściach dębu, drzewach owocowych, klonach i lipach. Na razie znanych jest ponad 100 gatunków pasożytujących na brudnicy nieparce. 

Przypominamy, że „Olszanka” jest największy rezerwatem na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.