Wzrost śmiertelności ryb w Zbiorniku Bielinek i rzece Odrze budzi niepokój mieszkańców

Wzrost śmiertelności ryb w Zbiorniku Bielinek i rzece Odrze budzi niepokój mieszkańców

Zarówno Zbiornik Bielinek, jak i rzeka Odra od kilku dni stają się miejscem makabrycznego odkrycia – coraz częściej znajdowane są tam martwe ryby. Ostatnio to właśnie pan Paweł, który jest mieszkańcem Gryfina, zdecydował się udokumentować ten niepokojący widok na zdjęciu.

Problemem zainteresował się sztab kryzysowy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, jednak po przeprowadzonych badaniach nie wykryto żadnych nieprawidłowości. Istnieje jednak grupa przyrodników, którzy nie zgadzają się z tym werdyktem. Prowadzą oni własne, niezależne badania, których rezultaty mają na celu wyjaśnienie tej tajemniczej sytuacji. Chociaż ich wyniki jeszcze nie są dostępne, pojawiło się podejrzenie, że przyczyną mogą być Złote Algi.

Dzisiaj pan Paweł z Gryfina podzielił się swoim nowym, niepokojącym zdjęciem. W miejscu znanym jako Skup Złomu przy ulicy Targowej, uwiecznił dwie duże, martwe ryby. Jak stwierdził: „Woda opadła, a ryby pozostały. Prawdopodobnie zostały tu zaniesione prądem”.

Jednak to nie jedyny alarmujący sygnał. Wędkarze z Gryfina i całego województwa lubuskiego od tygodnia zgłaszają podobne odkrycia, przede wszystkim z górnej części rzeki. Zdjęcia martwych ryb coraz częściej pojawiają się na Facebooku. Póki co nikt nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną tego niepokojącego zjawiska – mówi jeden z mieszkańców Gryfina.