Gryfino wykorzystuje dofinansowanie z FOEG do inwestycji w zieloną infrastrukturę i edukację ekologiczną

Gryfino wykorzystuje dofinansowanie z FOEG do inwestycji w zieloną infrastrukturę i edukację ekologiczną

W lutym 2024 roku, Gryfino otrzymało dodatkowe wsparcie finansowe z Funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego (FOEG), które wynosiło 560 000 zł. W ramach tego zastrzyku finansowego, władze Gryfina podjęły decyzję o inwestowaniu w rozbudowę infrastruktury zielonej oraz zasobów naturalnych na terenie miasta. Celem tych działań jest zdobywanie efektywnej wiedzy na temat przyrody i dostosowywanie się do zmieniających się warunków klimatycznych.

Realizując plany, władze Gryfina sfinalizowały szereg projektów. W Szkołach Podstawowych numer 1, 2 i 3 powstały trzy stałe ogródki edukacyjne. Placówki oświatowe w Żabnicy, Gardnie, Radziszewie i Chwarstnicy zostały zaopatrzone w ławostoły edukacyjne oraz tablice edukacyjne. Dodatkowo, przeprowadzono dwudniowe szkolenie dotyczące wykorzystania zielonej i niebieskiej infrastruktury w miastach jako odpowiedzi na zmiany klimatu.

Centrum Gryfina urozmaicono o miejski ogródek kieszonkowy, ozdobiony kolorowym napisem miasta. Przy Przedszkolach nr 1 i nr 5 powstały dwa ogrody deszczowe. Dwa miejskie obszary – Opolanka i Eko zakątek, jak również parking przy Krzywym Lesie zostały doświetlone lampami solarnymi.

W ramach projektu wydrukowano i przetłumaczono na język angielski oraz niemiecki pięć folderów edukacyjnych, które trafiły do odbiorców w ilości 5000 sztuk. Ponadto, dziedziniec Aquaparku Laguna wzbogacono o nowe treści edukacyjno-informacyjne na temat zmian klimatu.