Władza Tuska przywraca płatności z programu Czyste Powietrze i naprawia błędy poprzedników

Władza Tuska przywraca płatności z programu Czyste Powietrze i naprawia błędy poprzedników

Rząd, którego przewodzi Donald Tusk, podjął się naprawy problemów pozostawionych przez swoje poprzednie administracje. Było to kluczowe, aby zaspokoić bieżące potrzeby społeczne oraz skutecznie rozwiązać rosnący problem kolejkujących się do dotacji.

Jest to zawarte w oficjalnym komunikacie: „Powróciliśmy do realizacji programu Czyste Powietrze, wypłacając wszystkie zaległe dotacje. Obecnie skupiamy się na opracowaniu stabilnego systemu finansowania na najbliższe lata – to są sprawy, które zostały zignorowane przez naszych poprzedników”.

Początkiem roku, Ministerstwo Klimatu i Środowiska informowało, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma do wydania ponad 300 milionów złotych niewypłaconych dotacji w ramach programu Czyste Powietrze.

Dotacje nie były realizowane, ponieważ źródło finansowania projektu wyschło. Co gorsza, nadal przyjmowane były nowe wnioski. W kolejce czekało na rozpatrzenie aż 23 tysiące z nich. Średnia kwota takiej dotacji wynosiła 41 tysięcy złotych.

„Poprzedni rząd nie zapewnił odpowiedniego finansowania dla tego kluczowego programu” – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zapewniają jednak, że są na dobrej drodze do rozwiązania problemu i zabezpieczają finansowanie z unijnego programu FEnIKS.

Na szczęście, w połowie stycznia Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło, że na refundacje programu Czyste Powietrze przeznaczono 200 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Propozycja ta została przyjęta przez Sejm.