Gryfiński sanepid szuka wiernych po zachorowaniu księdza

Gryfiński sanepid szuka wiernych po zachorowaniu księdza

Po potwierdzeniu u jednego z księży zarażenia wirusem COVID-19, ponad 120 wiernych zgłosiło się do stacji sanitarno-epidemiologicznej w Gryfinie. Zgłoszenia napłynęły z pięciu różnych kościołów. Sanepid nadal szuka potencjalnych zarażonych, którzy brali udział w mszach prowadzonych przez zarażonego księdza.

Zgłoszenia do kwarantanny z pięciu kościołów

Zgodnie z wypowiedzią Małgorzaty Kapłan, pracującej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, wierni zgłaszali się z więcej niż jednej placówki. W czasie ostatniego weekendu do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Gryfino zgłosiły się w dużej mierze osoby biorące czynny udział w odprawianej mszy. Kościół parafialny pw. św. Stanisława BM w Klępiczu, Kościół filialny pw. Narodzenia NMP w Starym Objezierzu, Kościół filialny pw. MB Królowej Korony Polskiej w Żelichowie oraz Kościół filialny pw. Wniebowzięcia NMP w Nowym Objezierzu są uznawane za miejsca największego zagrożenia, zarażeniem od chorego księdza.

 Świeżo poznany ksiądz zaczął już leczenie

Ksiądz, u którego stwierdzono pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, zaczął służbę w Klępinie zaledwie w czerwcu. Po nieco ponad dwóch miesiącach musiał opuścić służbę, ze względu na zarażenie. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że ksiądz rozpoczął już leczenie i prawdopodobnie będzie w stanie niedługo wrócić do pracy.

Mimo braku obostrzeń sanepid nadal ostrzega przed wirusem

Aktualnie nie ma żadnych ograniczeń co do ilości wiernych w trakcie mszy. Nie ma też żadnych obostrzeń zabraniających przystępowania do komunii lub spowiedzi. Mimo braku odgórnych zakazów i nakazów ze strony państwa to sanepid nadal apeluje do ludzi, by zachowywali dystans i zdrowy rozsądek. Zasady przeciwdziałania wirusowi powinny być przestrzegane zwłaszcza w takich miejscach jak restauracje, sklepy czy miejsca kultu religijnego. Należy pamiętać o zachowywaniu odległości między uczestnikami zgromadzenia, maskach oraz dezynfekcji rąk.