Projekt renowacji krzywego lasu dobiega końca

Projekt renowacji krzywego lasu dobiega końca

Prace nad projektem, którego głównym celem była ochrona i porządkowanie słynnego Krzywego Lasu w Nowym Czarnowie nieopodal Gryfina, zostały zakończone. Teren ten został gruntownie zagospodarowany, a przyszłość może przynieść wzrost nowych, charakterystycznych krzywych sosen.

Krzywy Las, to miejsce pełne tajemnic, którym można się cieszyć na terenie Nadleśnictwa Gryfino w Nowym Czarnowie, tuż obok elektrowni Dolna Odra. Jest to niezwykłe miejsce o powierzchni pół hektara, które jest jednym z najbardziej fascynujących punktów przyrodniczych i turystycznych w całej Polsce. Niestety, przez lata obszar ten był narażony na stopniową degradację.

W 1971 roku, las na terenie Gryfina mógł pochwalić się obecnością 400 sosen o nietypowych kształtach – ich pnie były wygięte łukowato w jednym kierunku. Przykro jednak wspomnieć, że do 2020 roku liczba ta drastycznie spadła do zaledwie 105 egzemplarzy. Teren otaczający te unikalne drzewa był niezadbany, a turystów nieodpowiednie zachowanie przyczyniło się do jeszcze większej degradacji drzewostanu. Dodatkowo, naturalny proces starzenia i obumierania prawie stuletnich drzew również miał wpływ na ich redukcję.