Mnóstwo gąsienic niszczących drzewa
Plaga gąsienic gatunku brudnica nieparka zaatakowała drzewa na terenie województwa zachodniopomorskiego. Owady te ogołacają drzewa z liści, a występujące szkody są bardzo dużo, ponieważ owady rozmnażają się bardzo szybko.
Owady szturmem zajmują lasy liściaste
Gąsienice, których głównym pożywieniem są liście zajęły w ostatnim tygodniu prawie 60 hektarów rezerwatu przyrody „Olszanka”. Po ich ataku drzewa zostają ogołocone z niemalże 90% liści. W wywiadzie dla Radia Szczecin opowiadał o nich Tomasz Zarakowski z Nadleśnictwa Goleniów. Leśnicy uważają, że owad powoduje bardzo duże szkody i jest groźnym szkodnikiem. Gąsienice bruzdnicy nieparki zaczynają od razu żerować po wylęgnięciu się z jaja. Jeśli jest ich bardzo dużo i są niekontrolowane, a trudno nad nimi zapanować, to potrafią zniszczyć bardzo duży obszar lasu. Leśnicy z Goleniowa zgodnie twierdzą, że na razie sytuacja jest pod kontrolą. W swych przewidywaniach liczą na przyrodę. Jest mało rzeczy, z którymi nie daje sobie rady. Jest to powód, dla którego nie chcą w lasach, którymi się opiekują używać jakichkolwiek środków inwazyjnych, mających na celu zwalczyć szkodniki. Leśnicy twierdzą, że ze strony przyrody pojawił się naturalny opór. Wzrosła ilość szkodników, które pasożytują na jajach i gąsienicach brudnicy nieparki. Efekty będzie można jednak ocenić dopiero za kilka miesięcy lub nawet rok.
Brudnica nieparka – opis gatunku
Dorosłą brudnicę nieparkę można spotkać w lipcu oraz sierpniu, a ich rójka odbywa się w godzinach wieczornych. Występują najczęściej w sadach i lasach liściastych. Samice składają jaja na pniach drzew, są one podobne do porostów. W jednym pakiecie znajduje się od 500 do 800 jaj, dlatego tak szybko się rozmnażają. Głównie żerują na liściach dębu, drzewach owocowych, klonach i lipach. Na razie znanych jest ponad 100 gatunków pasożytujących na brudnicy nieparce.
Przypominamy, że „Olszanka” jest największy rezerwatem na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.