Opiekuńcze profesje jako perspektywiczne kierunki rozwoju: przegląd dostępnych możliwości edukacji w tym zakresie w Polsce

Opiekuńcze profesje jako perspektywiczne kierunki rozwoju: przegląd dostępnych możliwości edukacji w tym zakresie w Polsce

Zgodnie z obserwacjami dr Julitty Nowak, dziekan Uczelni Korczaka w Szczecinie, zawody opiekuńcze nabierają na znaczeniu. Wraz ze wzrostem popytu na usługi społeczne, coraz bardziej kluczowe staje się posiadanie umiejętności i wiedzy związanej z profesjami społecznymi. Szczególnie warto rozważyć edukację w tym kierunku w Szczecinie, gdzie znajduje się placówka Uczelni Korczaka.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje, że na terytorium Polski działa ponad 400 różnego typu uczelni. Wybór jest szeroki, jednak pojawiają się pytania – która uczelnia zapewni najlepsze przygotowanie do samodzielnego życia? Które kierunki są najbardziej prestiżowe? Gdzie leży przyszłość edukacji? Najistotniejsze jest jednak pytanie o to, którą uczelnię wybrać. W przypadku Szczecina odpowiedź jest jedna – Uczelnia Korczaka.

Korczak, choć nie zaprojektował specyficznej „szkoły wychowania”, wskazał uniwersalne zasady, które powinny stać się wskazówkami dla rodziców i wychowawców. Jego koncepcje są obecnie badane przez edukatorów oraz obrońców praw dziecka na całym świecie, inspirowane na różnych kontynentach, tłumaczone na wiele języków. W Uczelni Korczaka został opracowany wyjątkowy model pedagogiki korczakowskiej, który od dekad promowany jest jako podejście do nowoczesnej, otwartej edukacji.

Profesor Mirosław Grewiński, rektor Uczelni Korczaka, podkreśla, że zarówno w pedagogice jak i polityce czy pomocy społecznej niezwykle istotne są praktyczne umiejętności i wiedza. Uczelnia przygotowuje praktyków – pedagogów, trenerów i terapeutów oraz pracowników instytucji społecznych, którzy będą radzić sobie z kluczowymi problemami społecznymi. Dlatego też podczas procesu kształcenia korzysta się z praktycznych doświadczeń i solidnego fundamentu wiedzy naukowej.