Nowy program lekowy dla pacjentów z czerniakiem błony naczyniowej oka w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii
Zachodniopomorskie Centrum Onkologii (ZCO) w Szczecinie otworzyło nowy program lekowy dla osób diagnozowanych z czerniakiem błony naczyniowej oka. Jest to jedyne miejsce na Pomorzu Zachodnim, które oferuje takie świadczenia dzięki umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Czerniak jest często mylnie kojarzony tylko z nowotworem skóry, podczas gdy jest to rodzaj raka, który może zaatakować wszelkie obszary ciała zawierające melanocyty – komórki produkujące barwnik. Czerniak błony naczyniowej oka jest jednym z miejsc, gdzie te komórki występują. Osoby zdiagnozowane wcześniej z czerniakiem skóry są szczególnie narażone na ten typ nowotworu.
Jest to jednak rzadka forma choroby, z raportów wynika, że na świecie rocznie diagnozuje się tylko 5-10 przypadków na milion ludzi. Mimo iż stanowi jedynie około 5% wszystkich przypadków czerniaka, jest najczęstszym nowotworem złośliwym oka. Czynniki ryzyka obejmują głównie jasną karnację i kolor oczu.
Objawy występują u około 70% pacjentów, ale nie są one specyficzne – najczęściej obejmują pogorszenie ostrości widzenia, zaburzenia pola widzenia lub ból oka spowodowany podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Przerzuty mogą pojawić się nawet po 20 latach od zakończenia leczenia i najczęściej dotyczą wątroby.
Jak mówi dr n. med. Roman Dubiański, kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej ZCO, do tej pory możliwości leczenia choroby przerzutowej były ograniczone. Jednak od 15 października pacjenci cierpiący na czerniaka błony naczyniowej oka mogą korzystać z nowoczesnej terapii tebentafuspem, dostępnej w ramach nowego programu lekowego prowadzonego przez ZCO.