Apel polskich biskupów do rodziców z okazji nowego roku szkolnego i kontrowersje wokół kwestii religii w systemie edukacji

Apel polskich biskupów do rodziców z okazji nowego roku szkolnego i kontrowersje wokół kwestii religii w systemie edukacji

Drodzy Rodzice, jesteśmy wdzięczni, że decydujecie się na wysyłanie Waszych potomków na lekcje religii. To dowód na wykonanie Waszych obietnic złożonych podczas sakramentu małżeństwa oraz chrztu Waszych pociech – tak brzmią początkowe słowa listu od polskich biskupów, skierowanego z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

Biskupi przypominają o możliwości „bogatszego poznawania Boga” i wyrażają swoją radość, mówiąc: „Wybierając lekcje religii dla swoich dzieci, dajecie piękne świadectwo swej wiary”.

Temat religii w szkole stał się ostatnio przedmiotem gorących dyskusji. Minister Edukacji, Barbara Nowacka, jest zdeterminowana do zmniejszenia liczby godzin religii w szkołach – od 2025 roku ma to być jedynie jedna godzina tygodniowo. Taki pomysł spotkał się z protestami ze strony Kościoła oraz świeckich katechetów.

Episkopat już kilkakrotnie zabierał głos w tej sprawie, co podkreślił również w swoim liście. Biskupi odnoszą się również do innych propozycji Nowackiej, mówiąc: „Usuwanie ocen z religii ze średniej ogólnej oraz łączenie klas uważamy za niesprawiedliwe i krzywdzące. Tak samo interpretujemy zapowiedzi redukcji liczby godzin religii oraz umieszczanie tych zajęć na pierwszej i ostatniej lekcji”.

Mimo trwających rozmów między rządem a Kościołem, wydaje się, że efekt jest przewidywalny – wkrótce lekcji religii w szkolnym planie będzie znacznie mniej. Jeżeli jednak Kościół zdecyduje się na organizowanie dodatkowych zajęć, będzie musiał to uczynić we własnym zakresie.

Widoczne są już jednak pierwsze przygotowania do zmian. Kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, poinformował o powołaniu przez Episkopat dwóch zespołów: jednego do stworzenia podstaw programowych, programu i podręczników do lekcji religii w szkole, a drugiego do przygotowania programu i pomocy dla katechezy parafialnej.